Çekirge Mahallesi Küplüce Sokak No:6 Osmangazi / Bursa

Bursa Ulu Camii

Hakkında Bilgi ve Fotoğraflar
1 Kas

Bursa Ulu Camii Hakkında Bilgi ve Fotoğraflar

Bursa Ulu Camii Hakkında Bilgiler

Osmanlı Devleti’nin kuruluş & yükselme döneminde, başkentin yani payitahtın bulunduğu Bursa’da, Yıldırım Beyazıd‘ın emriyle inşa edilen Bursa Ulu Camii yapımı 1396 – 1399 yılları arasında tamamlanmış. Mimarının Hacı İvaz veya Ali Neccar olduğu düşünülen cami Niğbolu Zaferi’nden sonra padişahın kente hediyesi olmuş.

Aslında I. Beyazıd Bursa’ya 20 adet cami yaptırma sözü vermiş ancak sonrasında Sultan’ın hem damadı hem de dönemin ruhani liderlerinden Emir Sultan Hazretleri’nin önerisiyle 20 kubbeli tek bir cami yaptırmaya karar vermiş.

Bursa Ulu Camii açılışı ise 1399 yılında bir Cuma günü gerçekleştirilmiş. Cami’de ilk hutbeyi inşaat sırasında işçilere somun ekmek dağıtan Somuncu Baba (kendisinin saklamak istediği kimliği ile; Şeyh Hamid-i Veli Hazretleri) vermiş, ilk imamı ise vefat edene kadar bu görevini sürdürecek olan Süleyman Çelebi olmuş.

Bursa Ulu Camii tarih boyunca çeşitli depremler, savaşlar ve yangınlardan sağ çıkmayı başarabilmiş bir eser. Dolayısıyla zaman zaman tadilatlar da geçirmiş. İlki 1494 yılında yapılan tadilatlar dönem dönem devam ederek camiyi günümüze taşımış.

Bursa Ulu Camii İçerisinde Görebilecekleriniz

2 minaresi, 20 kubbesi bulunan Bursa Ulu Camii yazının başında da belirttiğim gibi 2200 metrekare genişliğiyle ülkemizdeki namaz kılma alanı en geniş camilerden. Ayrıca bazı din adamları tarafından Mekke’deki Mescid’i Haram, Medine’deki Mescid’i Nebevi, Kudüs’teki Mescid’i Aksa ve Şam’daki Emeviye Camii‘nden sonra gelen, 5. Önemli cami olarak kabul ediliyor.

Aslında o dönemde sadece bir ibadethane değil, medrese, hamam, dükkanlar ve bedesten de içeren büyük bir külliye olarak yapılan cami, inşa edildiği dönemde önemli bir eser olarak kabul edilmiş.

Bursa Ulu Camii zaman içerisinde yapılan eklemelerle değeri daha da artan bir eser olarak ziyaretçilerine sadece manevi bir huzur ve ibadet şansı değil, gerçek bir sanat şöleni de vaat ediyor. İçeride ve dışarıda görebileceklerinize gelecek olursak…

Minareler

Bursa Ulu Camii bugün batı ve doğu cephelerinde 2 minareye sahip olsa da ilk yapıldığında sadece batı kanadındaki sekizgen mermer kürsülü minare mevcutmuş.

Doğu’daki minare ise Çelebi Mehmet Han tarafından yaptırılmış. Aslında bu ikinci minare de orijinal planda olmakla birlikte o dönemde ikinci minarenin bulunduğu alan bir vakfa ait olduğu için ilk inşaat sırasında bu minare yapılamamış ve sonradan eklenmiş.

Kubbeler

Bursa Ulu Camii dikdörtgen bir yapı üzerinde 20 birbirine eşit kubbeye sahip. Bu kubbelerden ortada bulunanı cam tavanlı ancak yapının orijinalinde cam yerine tel bir örtü bulunuyormuş. Bunun sebebi ise caminin içinin hem ışık alması hem de tam bu kubbenin altında bulunan şadırvan havuzuna yağmur sularının toplanması olduğu söyleniyor.

Şadırvan

Caminin içinde, oradaki kubbenin altında denk gelen kısımda normalde camilerde görmeye alışkın olmadığımız bir de şadırvan bulunuyor.

Bu şadırvanla ilgili rivayetler de çeşitli. En yaygın rivayete göre, cami inşası öncesinde buradaki arazi sahiplerinden tek tek alınmış ancak sadece yaşlı bir kadın arazisini satmak istememiş. Daha doğrusu satmış ancak pek de gönüllü değilmiş bu işe. Bu sebeple dönemin manevi liderleri bu alanda namaz kılmanın uygun olmayabileceğini düşünerek oraya şadırvan yapılmasını uygun görmüşler.

Kapılar

Orijinal planında üç kapısı bulunan camiye 1740 yılında Sultan’ın giriş çıkışlarında kullanması için dördüncü bir kapı (Hünkar Kapısı) eklenmiş ve bu kapı bir süre sonra kaldırılmış.

Cami kapılarından en önemlisi ise Devaklı Abdülaziz’in oğlu Mehmet tarafından yapılan taç kapı.

Minber

Bursa Ulu Camii aslında her detayı ile bir tarihi eser, bir sanat eseri. Ancak bunlar arasında en önemlisi hiç şüphesiz Devaklı Abdülaziz’in oğlu Mehmet tarafından Kündekari Tekniği ile yapılan minberi. (Kündekari Tekniği; farklı geometrik şekillerde kesilen ahşap parçalarının çivi, yapıştırıcı kullanmadan birleştirilmesi).

Minberin doğuya bakan yüzünde 1980’li yıllarda güneş sistemi ve gezegenleri temsil ettiği keşfedilen kabartmalar, batıya bakan yüzünde ise galaksileri betimlediği düşünülen farklı renklerdeki sedef kakmalar yer alıyor.

Kabe Örtüsü

Ziyaret ettiğinizde Bursa Ulu Camii minberinin sağ tarafında asılı bir siyah örtü göreceksiniz. Bu örtü Mısır Seferi’nden dönen Yavuz Sultan Selim Han tarafından camiye hediye edilen Kabe Örtüsü‘dür. (Sefer sonrasında Sultan Kabe Örtüsü’nü İstanbul’dan getirttiği yenisi ile değiştirmiş, eskisini ise Bursa Ulu Camii’ye hediye etmiş).

Saf altın ipliklerle üzerine ayetler işlenmiş olan örtü yüzyıllar boyunca deforme olmadan kalmış olmakla birlikte, rutubetten dolayı zamanla işlemelerinin bir kısmı dökülmüş.

Hat Levhaları ve Camii Süslemeleri

Bursa Ulu Camii dekorasyonuyla da son derece dikkat çekici bir eser. Büyük bir kısmı 19. YY sonu ve 20. YY başlarında o dönemlerin en önemli hattatları tarafından yapılmış olan 192 adet hat levhası ve duvarlara kazınmış hat eserleri camide görebileceğiniz en değerli dekoratif eserlerden.

Bursa Ulu Camii Nerede ve Nasıl Gidilir?

Bursa Ulu Camii bugün şehrin merkezi sayılan Atatürk Caddesi’nde PTT’nin tam karşısında yer alıyor. Adresi ise; Bursa Ulu Camii, Heykel, Bursa.

Toplu taşımayla camiye gitmek isteyenler metro tercih edebilir. Bunun için Şehreküstü İstasyonu‘nda indikten sonra Ulu Cami Caddesi’nde 10 dk yürümeniz gerekli.

Bursa Ulu Camii Giriş Ücretleri

Faal bir ibadethane olması sebebiyle Bursa Ulu Camii girişleri ücretsizdir.

Bursa Ulu Camii Ziyaret Saatleri

Aslında Bursa Ulu Camii 24 saat ziyarete açık. Ancak eğer camiye ibadet etmek amacıyla gidecekseniz geç saatleri tercih etmenizi öneririm. Turistik bir ziyaret için gün içindeki saatler çok daha uygun.

Alıntıdır - Kaynak Adres - gezipgordum.com

Leave a Reply